Založ si blog

Zrnká múdrosti

Autorom nasledujúcich myšlienok je Sully Prudhomme.

Až na hlupákov je vskutku vzácnosťou, aby sa človek primerane nevážil, aj keď za veľa nestojí.

Vážnosť hlupáka spočíva vo voľnom pôsobení gravitácie na molekuly tváre. Nie je teda to isté ako serióznosť.

Nudím sa s hlupákmi, tak ako sa oni nudia medzi sebou.

Keď je reč o hlupákoch, má to tú výhodu, že robíme prirodzene výnimku.

Súhlasný výzor oklame iba hlupákov.

Duchaplným ľuďom ani tak nezávidím ich dôvtip, neraz slabý a povrchný, ako výhody, ktoré ťažia z jeho pôvabu a ľahkosti. Uvažovanie unavuje, oni nám ho spríjemnia, ušetria nás definícií, to jest presného, ale suchého opisu predmetu a nahradia ho farbou, živou a krásnou, hoci v kontúrach, rozplývajúcich sa do neurčita. Najlepšie môžem prirovnať ich diela k niektorým maľbám, efektným na pohľad, nad ktorými by sa ale anatóm smiechu nezdržal. Ich diela nie sú presné ani obludné. Duchaplní ľudia sa skrývajú za zdravý rozum, ten je ich kritériom. Zdravý rozum je koniec koncov kumšt nevyrábať pre potreby ducha šokujúce monštrá. Keď má zanechať neurčité proporcie a sústrediť sa na presné vymedzenie podstát, ukáže sa, že je neobyčajne bojazlivý, úbohý a nepovolaný.

Kalambúr: dve slová nabité vtipom, hoci stoja samostatne.

Nezaobalená priamosť skôr prekvapí než by si niekoho získala.

Z priamosti čerpáme obrovskú silu a samostatnosť, ale absolútna otvorenosť, žiaľ, vylučuje takt. Ten, kto si myslí všetko, čo hovorí, je len úprimný a môže byť taktný. Úprimnosť spočíva v tom, že neklameme. Len ten je priamy, kto ľahostajne povie všetko, čo si myslí. Pokiaľ sa nás nepýtajú, môžeme byť úprimní, lebo hovoríme len to, čo chceme, ale keď sa nás pýtajú, treba súčasne myslieť na všetko, čo hovoríme, a povedať všetko, čo si myslíme, s obavou, že nebudeme úprimní. V odpovedi sa vskutku priamosť už nesmie odlišovať od úprimnosti. Nepovedať všetko znamená zatajovať; mlčanie sa stáva pretvárkou. Zdá sa to všetko veľmi subtílne, ale styk so spoločnosťou nie je menej krehký. Keď od nás chcú vymámiť našu mienku, nemyslíme si, že pravdu zachránime mlčaním? Všetci sme odsúdení na to, aby sme sa buď pretvarovali, alebo nepáčili. Zmeny, ktoré by vyvolala v ľudských vzťahoch úprimnosť, by sa nedali vyčísliť.

Drsnosť priamych ľudí vyvoláva pochlebovanie falošných, kým citlivých zastrašuje až do takej miery, že z nich urobí falošníkov.

Naozaj sa vypláca byť úprimným. Ak si priznáme svoje nedostatky, vykúpime sa z nich a získame tak zásluhu a priazeň, ktorá ich toleruje, pretože ak uznáme svoje omyly, pokoria nás len celkom máličko, vinníkovi to vráti česť a urazenému to polichotí.

Pýcha je práve tak schopná posvietiť nám na schopnosti iných, ako zavrieť nám oči pred našimi vlastnými.

Pýcha v nás nevyvoláva iba zveličenú úctu k vlastnej osobe, ale aj túžbu, aby si nás uctili iní. Nie je na tom nič zlé, ak ju požadujeme zaslúžene, ale pyšný človek si ju chce najčastejšie kúpiť za falošné peniaze – provokáciou.

Len tie ambície majú budúcnosť, s ktorými sa márnivo nevyťahujeme.

Zapodievať sa vždy iba sebou, a nikdy nie inými, tomu hovorím absolútna pýcha.

Pyšnú dušu ľahko rozoznáme od veľkej: prvá hľadá ušľachtilosť, aby ju prevýšila, druhej záleží na ušľachtilosti samej.

Závisť je zúfalstvom pýchy, a tiež vzdorom. Ale vzdor v sebe zahŕňa priznanie menejcennosti, kým závisť je len vedomím menejcennosti. Vzdor by som teda definoval takto: priznanie menejcennosti, ktoré si vynútila pýcha. Závisť vyviera z pocitu menejcennosti, ktorého sa pýcha usiluje zbaviť buď znižovaním zásluhy, aby sa k nej priblížila, alebo jej zveličeným ospevovaním, aby sa vzdialila od akéhokoľvek porovnania, alebo aby ju spochybnila.

Hanba im! Sláva nám!

24.03.2011

Hanba im! Sláva nám! Za druhej svetovej vojny bol slovenský štát spojencom Adolfa Hitlera. Slováci vypovedali vojnu USA. Z tých čias sa traduje anekdota: Dvaja slovenskí drotári sa o vypovedaní viac »

Kniha byliniek

23.03.2011

Autorom nasledujúcich textov je košický rodák Sándor Márai (1900 – 1989), maďarský publicista a spisovateľ. Vyšli pod názvom Kniha byliniek, Kalligram 2002, preložil Peter Macsovszky. O viac »

Šľak ma ide trafiť

22.03.2011

Šľak ma ide trafiť z chrumkavosti Šľak ma ide trafiť, keď niečo, čo má byť chrumkavé, nie je chrumkavé. Podľa mňa by malo byť na svete všetko chrumkané. Celý svet by mal byť jeden viac »

Sergej Lavrov

Sergej Lavrov nevylučuje dodanie striel S-300 sýrskemu režimu

20.04.2018 23:11

Ruský minister zahraničných vecí ďalej uviedol, že Rusko sa v minulosti vyhýbalo dodávaniu týchto systémov Asadovej vláde z dôvodu nátlaku Západu.

Saudská Arábia kino prvé verejnosť otvorenie

Saudskoarabská verejnosť mohla ísť prvýkrát po 35 rokoch znovu do kina

20.04.2018 22:02

Konzervatívne kráľovstvo v rámci rozsiahlych reforiem rozhodlo znovu otvoriť kinosály a obnoviť v nich premietanie.

porosenko

Porošenko chce vziať občianstvo krymským Ukrajincom s ruským pasom

20.04.2018 20:50

Krymské vedenie dosadené Ruskom v reakcii oznámilo, že v spolupráci s ruským ministerstvom zahraničia prijme kroky na zabezpečenie záujmov všetkých krymských obyvateľov.

putin

Rezort diplomacie USA: Režimy Číny, Ruska, KĽDR a Iránu sú odsúdeniahodné

20.04.2018 20:03

Režimy podľa amerického ministerstva zahraničia denne porušujú ľudské práva a sú zdrojom nestability.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 140
Celková čítanosť: 126618x
Priemerná čítanosť článkov: 904x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy