Založ si blog

Ach, prečo neviem klamať…?

Ach, prečo neviem klamať…?

Vždy som obdivoval klamárov. Odjakživa sa snažím dostať do ich radov, klamem, až sa hory zelenajú, luster hýbe – ale k dokonalému profesionálnemu klamstvu, ku klamstvu, ktoré je poetické, geniálne a jednoduché, som sa zatiaľ neprepracoval. Zrejme to chce roky tvrdého tréningu podobne ako u krasokorčuliarov alebo huslistov, chce to odriekať sa zbytočných právd, poloprávd a ostatného balastu. Chce to maximálne sústredenie sa na jednu dobre pripravenú profesionálne dávkovanú lož. Opakovanie je síce matkou múdrosti, ale opakovanie je aj matkou lži. Opakovanie vôbec má viacero detí (jedno decko sa volá fáma – pozor! Nemýliť si s FAMU v Prahe!)
Môj otec – významný bratislavský klamár – nám odmalička s bratom veľmi nenápadne, ale často opakoval historku od seneckého jazera: tam v jeho detstve vytiahli z jazera za mesačného splnu rybu, ktorá spievala dosť nahlas áriu z operety Cigánsky barón: „Kto nás oddal?“ Darmo sme ho s bratom zahriakovali, že je to hlúposť, že ryby nespievajú… Otec sa vždy zatváril smutno, nostalgicky a pokyvoval pritom hlavou. U nich v Senci vraj takú rybu predsa len chytili…
Celý život sa držím klamárov, obdivujem ich tvrdé nátury a fantáziu. Neviem, či by nemal dáky šikovný funkcionár OSN začať organizovať majstrovstvá sveta v klamaní voľným štýlom. Raz dávno, v päťdesiatych rokoch tohto storočia, prepadli naše zemiakové polia chrobáky – mandelinky. Aj sa celým menom volali mandelinky zemiakové. Bol to pre našich pestovateľov veľký úder. Keďže chrobák bol na chrbte pásikavý a jeho „krunier“ z diaľky pripomínal americkú zástavu, začal dáky klamár – profík tvrdiť, že k nám mandelinky posielajú americkí imprialisti, aby nám zničili naše socialistické poľnohospodárstvo. Najprv sme sa všetci usmievali popod fúzy, ale myšlienôčky sa zmocnili naši karikaturisti v službách komunistov a v Roháči na obálke sa zjavila obrovská mandelinka na chrbte už pohotovo s americkou zástavou… Po Roháči to prebrali aj ostatné noviny, v rozhlase o mandelinkách zaznela aj pesnička – a keď to do nás hustili týždne a mesiace, celkom prirodzene sme sa roznadávali na amerických imperialistov. Akosi nám nedalo nevyjadriť sa… Priznám sa, tak ako som naletel otcovi s tou rybou, ktorá spievala áriu z operety, tak som si dlho myslel, že nám mandelinky zhadzujú po nociach lietadlami imperialistickí piloti. Mnohí roľníci, ktorí sa na tom smiali, na to škaredo doplatili.
Nuž a kráľ klamárov v tomto storočí – Jozef Stalin? Ten prikázal na báze klamstva založiť celé vedné odvetvia! Historici ešte stále nedocenili jeho prenikavé umenie klamať. Napríklad: dal vyhotoviť Rusom celkom novú sovietsku encyklopédiu, podľa ktorej všetky vynálezy sveta vynašli priamo Rusi! Elektrickú žiarovku, vitamín C, telefón, telegraf, parnú lokomotívu, mikroskop, alumínium, kľučku na dverách aj povestné linoleum, na ktorom sa nejeden prisluhovač kapitalistov pošmykol… Tiež sa najprv mnohý Rus usmieval popod fúzy, ale keď mu to opakovali desať rokov v škole a potom na školeniach, pomaly uveril, že ryba spieva… Tá encyklopédia je ešte celkom určite okolo vás – zalistujte si v nej, čo všetko Rusi vynašli. Pocítite nebývalú rozkoš – rozkoš z klamania.
Inak veľmi sympatický prezident Zápotocký raz v piatok v júni roku 1953 vyhlásil v rozhlase (televízia ešte nebola), že nijaká mena peňazí v Československu nebude – a po víkende bum, prásk! – nastala výmena peňazí v kurze 1:50. V ten pondelok nás komunisti ožobráčili, len sa tak zaprášilo. Kto sa ozval, že neverí historke o mandelinke zemiakovej, bol kulak, kto protestoval proti mene peňazí, ktorú tajili do poslednej chvíle, stal sa nepriateľom ľudu. Darmo vtedy vyšli v Plzni ľudia do ulíc – profíci ich rozohnali, uväznili, jedným slovom klamári opäť zabodovali a presvedčili svet, že s pravdou ďaleko človek nezájde… Ak je klamár naozaj trénovaný profík, ak ovláda svoje remeslo a nepopustí – vyhráva na dlhé roky. Veľmi ľutujem, že som klamanie od detstva netrénoval tvrdo ako krasokorčuliari alebo huslisti. Bol som totiž – podľa pamätníkov – dokázateľne veľký klamársky talent!
Sedeli sme raz – mohli sme mať desať rokov – s kamarátom Ferom Matejkom na plote nad ulicou, nad nami svietil mesiac v splne a ja som Ferovi nenápadne, ale celý večer opakoval svoju teóriu o príťažlivosti mesiaca. Teória spočívala v tom, že mesiac má počas splnu takú neprekonateľnú príťažlivosť, že keď sa človek z plota položí do vzduchu, mesiac ho udrží nad zemou! Zemská príťažlivosť v tej chvíli neplatí. Platí príťažlivosť mesiaca. Howgh. Častým opakovaním tejto nehorázne geniálnej lži sa mi podarilo napokon Fera Matejku primäť, aby sa položil hore z plota do vzduchu…
Môj amaterizmus spočíval v tom, že som zostal tam, keď Matejka žuchol z plota na chodník ako kus kameňa a rozbil si nos….
Keby som bol profesionál, utečiem do Moskvy ako Dolores Ibarruri.
Július Satinský

Hanba im! Sláva nám!

24.03.2011

Hanba im! Sláva nám! Za druhej svetovej vojny bol slovenský štát spojencom Adolfa Hitlera. Slováci vypovedali vojnu USA. Z tých čias sa traduje anekdota: Dvaja slovenskí drotári sa o vypovedaní vojny Amerike dozvedeli vo Švajčirsku. Ihneď poslali vláde telegram: „Máme sa vrátiť domov, alebo máme udrieť zboku?“ Cítim vo vzduchu zrod nových vtipov. V jednom z nich [...]

Kniha byliniek

23.03.2011

Autorom nasledujúcich textov je košický rodák Sándor Márai (1900 – 1989), maďarský publicista a spisovateľ. Vyšli pod názvom Kniha byliniek, Kalligram 2002, preložil Peter Macsovszky. O usporiadanosti pohybov Dbaj na to, aby si sa nikdy neponáhľal, a vo svojej práci, v spoločnosti, aj v každodenných činoch sa podriaďuj prísnej dôslednosti faktov a situácií. Nechci dvoma [...]

Šľak ma ide trafiť

22.03.2011

Šľak ma ide trafiť z chrumkavosti Šľak ma ide trafiť, keď niečo, čo má byť chrumkavé, nie je chrumkavé. Podľa mňa by malo byť na svete všetko chrumkané. Celý svet by mal byť jeden veľký chrum. Ale ľudstvo je nepoučiteľné. Mnohí vyrastajú v rodinách, kde si na chrumkavosť nepotrpia. Minule som bol na návšteve a práve jedli haruľu (zemiakovú placku). Vraj [...]

Azerbajdžan / Vojak /

Arménsko súhlasilo s vrátením štyroch okupovaných dedín Azerbajdžanu

19.04.2024 20:07

Dohoda sa zrodila na stretnutí, ktoré viedli podpredsedovia vlád oboch krajín.

šimkovičová

Šimkovičová kritizuje slovenské umenie na Bienále v Benátkach: Nerobte hanbu kultúre už aj v zahraničí

19.04.2024 19:30

Ide o reakciu na prítomnosť bývalej ministerky kultúry Silvie Hroncovej na Bienále v Benátkach. Súčasťou vernisáže bol aj protest zástupcov kultúrnej obce.

Andrej Babiš, Monika Babišová

Šokujúci rozchod po 30 rokoch. Babiš s manželkou Monikou oznámili koniec vzťahu

19.04.2024 18:06

Ubezpečili, že ich rodinné väzby zostanú aj kvôli deťom pevné.

kravy

Kmeň vtáčej chrípky H5N1 detegovali aj v kravskom mlieku, upozornila WHO

19.04.2024 17:46

Nateraz nie je známe, ako dlho môže vírus v mlieku prežiť.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 140
Celková čítanosť: 227125x
Priemerná čítanosť článkov: 1622x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy