Založ si blog

Spoza dverí Milana Lasicu

        Fenomén V+W neprestáva priťahovať pozornosť, ba naopak. Čím viac sa vzďaľujem od „ich“ čias, tým lákavejšie je skúmať, čo zanechali a čím môžu inšpirovať ďalšie generácie. Je to naozaj vzrušujúce. Zaoberáme sa totiž tým, o čom sme iba počuli a čítali, ale sme to na vlastné oči nevideli. Takýmto spôsobom najspoľahlivejšie vznikajú legendy. V+W sú naozaj legendou. Je smiešne, že práve oni. Lebo práve oni to boli, kto s chuťou legendy likvidovali. Ale prihodilo sa im to a asi nie náhodou. To, čo dokázali za zhruba desať rokov svojej divadelnej  spolupráce (1927 – 1938), znamenalo aj v českých pomeroch, kde o humor nikdy nebola núdza, nielen čosi nové, ale priam prelomové. Boli súčasťou českej umeleckej avantgardy dvadsiatych a tridsiatych rokov. Ale pozor! Nepodľahli avantgarnej výlučnosti. Nemohli si to dovoliť, pretože sa živili divadlom. Ak vás má divadlo uživiť, musí byť plné. A na druhý deň znova. To znamená, že divadlo musí ľuďom dávať niečo, čomu rozumejú. Komunikatívnosť, to, o čo ide, je ko-mu-ni-ka-tív-nosť, hovorí jedna z postáv hry Suchovo-Kobylina Krečinskij sa žení, hry, v ktorej nikto nerozumie nikomu. Ale čitateľ alebo divák Suchovo-Kobylinovej komédie rozumie veľmi dobre tomu, že v tej komédii nikto nikomu nerozumie. Dúfam, že rozumiete tomu, čo chcem povedať. Ak nie, vzdávam to. V+W sa rozhodli pre riskantný krok. Chceli mať vypredané a súčasne nechceli nadbiehať tzv. ľudovému vkusu. To bolo naozaj odvážne aj v takom kultúrnom a štruktúrovanom prostredí, ako bolo pražské za prvej republiky. Ukázalo sa, že risk vyšiel. Stretli sa s publikom v šťastnej zhode. Aj keď bolo treba robiť kompromisy. V prípade V+W, vyznavačov tzv. čistého humoru, to bol úkrok k politickej satire. Ako sa zvykne vravieť, také boli časy. Ak sa za komunistickej éry hovorilo a V+W pozitívne, tak jedine v týchto súvislostiach. Ako o bojovníkoch proti fašizmu, proti biede, proti pánom, za krajší život, dá sa povedať, že za socializmus. Menej sa už spomínali dada, poézia, slovné hračky, krátke spojenia, teda samotný princíp ich humoru. Princíp sa vydával za formu, ktorá mala slúžiť pokrokovému obsahu. Z tvorby V+W sa zdôrazňovalo to, čo vyzerá ako plagátová propaganda, a nie to, čím sa naozaj stali nesmrteľnými.
        Traduje sa milá príhoda z čias, keď bol Weirich v päťdesiatych rokoch riaditeľom divadla ABC a uvádzal tam remaky hier V+W. Vtedy bol v súbore herec Vladimír Klemens, kedysi člen Nemeckého divadla v Prahe, ktorý sa netešil veľkej priazni režimu. Tak trochu buržoázny živel. A tento živel, tak to už niekedy býva, stal sa v divadle ABC funkcionárom ROH. Raz prišiel do Werichovej kancelárie vyberať členské príspevky. „ROH?“ rozkričal sa Werich, „čo to je to vaše ROH?“ A Vladimír Klemens pokojne povedal: „To je to vaše Když nás pujdou miliony pane řediteli.“ Kruh sa uzavrel.
        Kedysi dávno Voskovec napísal: „Když sa mladým něco z naší práce líbí, ať nazapomenou, že jsou mladí. Ať se pokusí udělat všecko znova, po svém. Co neudělají oni, zustane neudělané.“ To je solídna inšpirácia.

Zdroj: Milan Lasica: Spoza dverí, IKAR 2003
——————————————————————

Hanba im! Sláva nám!

24.03.2011

Hanba im! Sláva nám! Za druhej svetovej vojny bol slovenský štát spojencom Adolfa Hitlera. Slováci vypovedali vojnu USA. Z tých čias sa traduje anekdota: Dvaja slovenskí drotári sa o vypovedaní viac »

Kniha byliniek

23.03.2011

Autorom nasledujúcich textov je košický rodák Sándor Márai (1900 – 1989), maďarský publicista a spisovateľ. Vyšli pod názvom Kniha byliniek, Kalligram 2002, preložil Peter Macsovszky. O viac »

Šľak ma ide trafiť

22.03.2011

Šľak ma ide trafiť z chrumkavosti Šľak ma ide trafiť, keď niečo, čo má byť chrumkavé, nie je chrumkavé. Podľa mňa by malo byť na svete všetko chrumkané. Celý svet by mal byť jeden viac »

Jordánsky kráľ Abdalláh II.

Jordánsko ruší časti mierovej zmluvy s Izraelom

21.10.2018 21:56

Jordánsky kráľ Abdalláh II. má v úmysle odstúpiť od dvoch dodatkov k mierovej zmluve z roku 1994.

zlato, tehly

Centrálne banky zvyšujú svoje zlaté rezervy

21.10.2018 20:54

Veľa centrálnych bánk začalo v čase poklesu cien zlata navyšovať svoje zlaté rezervy. Za prvý polrok 2018 nakúpili podľa Svetovej rady pre zlato 193,3 tony zlata.

SR Vrátna Dolina Výročie Cintorín Symbolický ZAX

Na symbolickom cintoríne vo Vrátnej si uctili obete hôr

21.10.2018 20:50

Svätú omšu na symbolickom cintoríne celebroval vojenský ordinár František Rábek.

andrej danko

Lenč: Kvórum neodstráni stranícku oligarchiu

21.10.2018 20:00

Podľa politológa novela zákona o politických stranách nerieši najdôležitejšie neduhy, ktoré zmietajú stranami.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 140
Celková čítanosť: 132059x
Priemerná čítanosť článkov: 943x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy