Založ si blog

Spoza dverí Milana Lasicu

Bude sa vám zdať čudné, že akurát na prvého mája, keď slávia svoj sviatok pracujúci na celom svete, spomenul som si na svoju prvú (a doteraz aj poslednú) návštevu Londýna. Ale uvidíte, že to spolu predsa len nejako súvisí.
Bolo to okolo Veľkej noci v šesťdesiatom ôsmom, keď som využil ponuku Cestovnej kancelárie mládeže na dvojtýždňový zájazd do Londýna a okolia. V tom čase sa to u nás už poriadne uvoľňovalo, demokratizovalo sa ostošesť a komunisti sa začali deliť na pokrokových a konzervatívnych. Tešil som sa, že sa prvý raz v živote pozriem na Západ, o ktorom som dovtedy veľa dobrého nepočul a aj preto som si o ňom myslel len to najlepšie. Cestovali sme vlakom a potom z Ostende loďou a z Doveru zas vlakom. A už sme boli v Londýne, v meste, v ktorom práve odstránili povestnú smogovú hmlu, v ktorom ešte stále nebolo povolené stavať výškové budovy, v meste, kde ešte existovalo Soho a kde som sa za dve libry stal okamžite členom striptízového klubu. Z môjho členstva nevyplývalo nič, ani povinnosti, ani úľavy, ale i tak som naň dodnes hrdý.
Hneď po príchode do Londýna sa našej mládežníckej skupiny zmocnil človek-domorodec. Vyzeral trochu ako John Lennon. Dlhé vlasy, okuliare, zanedbaný zovňajšok. Bol to, dá sa povedať, náš sprievodca. Mal nám ukázať Londýn, zaviesť nás ta, kde treba, aby sme videli to, čo treba. Počas týchto príjemných výletov sa zo sprievodcu nebadane stával inštruktor, až sa z neho napokon vykľul aktivista. Bol totiž povedané dnešnou terminológiou, výrazne ľavicovo orientovaný. Skrátka Marxista. Bolo to absurdné. Uprostred Londýna ma ustavične presviedčal a výhodách socialistického systému a úprimne mi závidel, že v takom systéme žijem. Nevedel som sa z toho spamätať. Dvadsať rokov trvalo, kým sa u nás konečne začalo o socializme hovoriť kriticky, kým sme začali dúfať, že sa to pohne normálnym smerom – teda na Západ – a tento inštruktor mi tu priamo na Oxford Street dokazuje, že tam odkiaľ prichádzame, je to oveľa lepšie ako tu, kde práve som. Po pár dňoch som si povedal, že počkám na príležitosť a vrátim mu to aj s úrokmi. A príležitosť prišla. Deň pred návratom domov nás inštruktor zaviedol na cintorín, zastali sme pred náhrobným kameňom, on zvážnel a po chvíli povedal: “Tu leží Karol Marx” Vedel som, že je to naša príležitosť. Pozrel som naňho a zašepkal som: “Kto to bol?” V dojatí buď nepočul, alebo neveril, takže som to musel zopakovať: “Kto to bol?” Zmätene na mňa pozrel ani mu nenapadlo že žartujem. Aktivisti nemajú zmysel pre humor. “Ty nepoznáš Marxa?” vyhŕklo z neho. “Poznám,” odvetil som, “ale ten sa volá Groucho a nie Karol.” Hlboko sa mi zahľadel do očí. “Ale Lenina poznáš,” povedal s nádejou v hlase. “Lenin?” opýtal som sa nesmelo. “Uľjanov!” skríkol. “Viem, manžel tej primabaleríny,” povedal som so stoickým pokojom. Aktivista sa na mňa chvíľu díval, potom zdvihol oči k nebu a celkom nemarxisticky vzdychol: “Pane Bože” “Toho poznáme všetci,” konštatoval som a vrátil som sa do krajiny, kde zajtra znamenalo už včera. Nech žije prvý máj!

Zdroj: Milan Lasica: Spoza dverí, IKAR 2003
—————————————————————–

Hanba im! Sláva nám!

24.03.2011

Hanba im! Sláva nám! Za druhej svetovej vojny bol slovenský štát spojencom Adolfa Hitlera. Slováci vypovedali vojnu USA. Z tých čias sa traduje anekdota: Dvaja slovenskí drotári sa o vypovedaní viac »

Kniha byliniek

23.03.2011

Autorom nasledujúcich textov je košický rodák Sándor Márai (1900 – 1989), maďarský publicista a spisovateľ. Vyšli pod názvom Kniha byliniek, Kalligram 2002, preložil Peter Macsovszky. O viac »

Šľak ma ide trafiť

22.03.2011

Šľak ma ide trafiť z chrumkavosti Šľak ma ide trafiť, keď niečo, čo má byť chrumkavé, nie je chrumkavé. Podľa mňa by malo byť na svete všetko chrumkané. Celý svet by mal byť jeden viac »

Španielsko, Barcelona, útok

Šoféra dodávky, ktorá útočila v Barcelone, zabili v Cambrils

18.08.2017 22:14

Šoférom dodávky, po ktorom španielski policajti intenzívne pátrali, bol 17-ročný Moussa Oukabir.

Venezuela, kríza, nepokoje, Nicolás Maduro

Nové ústavodarné zhromaždenie prevzalo právomoci parlamentu

18.08.2017 21:36

Novozvolené ústavodarné zhromaždenie vo Venezuele prevzalo v piatok právomoci opozíciou ovládaného parlamentu.

Milan Žitný

Žitný: Ak sú podmienky, útok sa stane kdekoľvek

18.08.2017 20:00

Teroristickým útokom na verejných priestranstvách sa nedá zabrániť, povedal v rozhovore pre Pravdu bezpečnostný analytik Milan Žitný v súvislosti s tragédiou v Barcelone.

Steve Bannon

Hlavný stratég Bieleho domu Steve Bannon končí vo svojej funkcii

18.08.2017 19:25, aktualizované: 20:41

Hlavný stratég Bieleho domu Steve Bannon končí vo svojej funkcii. Dohodol sa na tom so šéfom personálu Johnom Kellym.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 140
Celková čítanosť: 116736x
Priemerná čítanosť článkov: 834x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy