Založ si blog

Som unesený

Som unesený

Mať tak v rukách moc – ja by som vedel, kde začať! Dnes ľudí najviac trápi náhle zbohatnutie. Nie všetci sú už náhle zbohatnutí, ale ten zlatý Damoklov meč visí prakticky nad každým. Je po prevrate a dá sa podnikať. Minule so videl zopár boháčov pohromade. Zamastení, zhýralí, obložení ženštinami, na krku zlaté reťaze, náušnice – niektorí pred bankrotom, iní po bankrote… Bolo na nich vidieť, že na náhle zbohatnutie neboli pripravení. A kto by ich pripravoval? Život ich vsotil do bohatstva – nemazná sa s nimi! Robia čo môžu – chcú byť jemní, distingvovaní, inteligentní – ale na také dačo musí byť človek pripravený! Musí získať noblesu. Ale kedy sme sa mali prepracovať k noblese, keď nás všetci gniavili? Poviem krutú pravdu: do prevratu – kde len oko dovidelo – samá bedač, chrapúni. Teraz, keď nám demokracia dovolila slobodne sa politicky zorientovať, slobodne si vybrať zadok, do ktorého sa možno s radostnou zištnosťou vopchať – množia sa výskyty náhle zbohatnutých jedincov bez noblesy. Poznám spôsob, ako pripraviť bedač na náhle zbohatnutie. (Aká škoda, že nepoznám aj spôsob, ako prísť náhle k moci! Zrejme treba na to veľa peňazí. Ten, kto má peniaze, určuje politický vývoj! vravieval súdruh Lenin) Keď náhle zbohatnem ja – čert nespí! – kúpim si štát. Môj štát kúpim aj so školstvom a hneď nariadim školskú reformu. S kolektívom boháčov vypracujem nové školské osnovy. Budú platiť aj pre večerné školy náhle zbohatnutých dospelých. Hlavný predmet: bohatstvouka. Človek si musí zvyknúť narábať s veľkými sumami už od detstva. Náhle bohatstvo ho potom v zrelom veku navykoľají. Koľko je teraz takých prípadov, že by si boháč chcel kúpiť lietadlo (malé – pre šesť osôb), ale okúňa sa, chodí okolo obchodu s lietadlami – a nevie ako na to. Škola v mojom štáte pripraví žiaka na pohyb vo vyžších cenových reláciách. V obchodoch s organmi, radarmi, briliantmi sa bude cítiť ako ryba vo vode. Dôležité bude pripraviť deti z náhle zbohatnutých rodín (ale i rodičov vo večerných školách) na slušné zaobchádzanie s chudobnými. Najoptimálnejšie by bolo, keby v mojom štáte bedač vymrela. Ľahko sa o tom teoretizuje. Lenže bedač má tuhý život. V každom štáte sa nájdu primitívi, ktorým je spravodlivosť, poctivosť a pravdovravnosť nadovšetko. Takí, ktorí nepochopili princíp demokracie: vopchať sa do tej správnej skupiny a nedať sa vypoďkať. K týmto chudobným sa budeme správať láskavo a slušne. Keby náhodou chudobní nechceli zostať chudobnými, dostali by dobre zaplatené, aby chudobnými zostali. A boháči budú celé dni sponzorovať. Aj sponzorovať sa musia náhle zbohatnutí naučiť! Len sa obzrite okolo seba, ako ťažko sa zháňa sponzor. Boháči sa pätia, náhle zbohatnutí imanie schovávajú po bankách, a my, čo potrebujeme, aby nás niekto sponzoroval, si sušíme huby!
V mojom štáte by oficiálna štátna ideológia (lebo taká musí byť, aj keby nebolo čo jesť!) vychvaľovala najmä chamtivosť. Neviem, prečo tak tutlali naši predkovia, že sme chamtiví…? Veď to nie je hanba! Čím som chamtivejší ja – tým je bohatší môj štát. Keby Američan nebol chamtivý, nemal by na zástave toľko hviezdičiek! Podľa mňa je chamtivosť užitočná ľudská vlastnosť a treba ju pestovať a rozvíjať. Stále treba mať na zreteli, že v prípade náhleho zbohatnutia si majetok udržia len tí najchamtivejší. A keď sa bude každý snažiť, aby bol chamtivejší ako ten druhý – nachamtíme si celý štátny majetok a potom už chamtivosť môžeme prestať vychvaľovať. Nebude sa po čom chamtiť… Neviem ako vy – ale ja som doslova unesený svojimi predstavami o štáte, ktorý by mi patril. Moje predstavy sú také živé, všetko mám do detailov premyslené… že už mi chýba len náhle zbohatnúť. Náhle, to znamená – nečakane. Nečakané zbohatnutie má jedno železné pravidlo: nemôžete ho čakať. A tak mám ďaleko od toho, aby som čakal, že zbohatnem.
Ak na niečo čakám – tak len na to, že aj vy budete unesení mojimi predstavami. Ale ako vás poznám, čakali ste od tohto fejtónu niečo iné. Prečítali ste si nadpis a čakali ste, že… Dobre vám radím – nič od nikoho nečakajte. Len tak môžete nečakane a náhle k niečomu prísť! Najlepšie by bolo, keby ste všetci spolu so mnou prišli k poznaniu, že jeden za všetkých, všetci za nikoho.

Zdroj: Július Satinský: Listy z onoho sveta, IKAR 2007
————————————————————–

Hanba im! Sláva nám!

24.03.2011

Hanba im! Sláva nám! Za druhej svetovej vojny bol slovenský štát spojencom Adolfa Hitlera. Slováci vypovedali vojnu USA. Z tých čias sa traduje anekdota: Dvaja slovenskí drotári sa o vypovedaní viac »

Kniha byliniek

23.03.2011

Autorom nasledujúcich textov je košický rodák Sándor Márai (1900 – 1989), maďarský publicista a spisovateľ. Vyšli pod názvom Kniha byliniek, Kalligram 2002, preložil Peter Macsovszky. O viac »

Šľak ma ide trafiť

22.03.2011

Šľak ma ide trafiť z chrumkavosti Šľak ma ide trafiť, keď niečo, čo má byť chrumkavé, nie je chrumkavé. Podľa mňa by malo byť na svete všetko chrumkané. Celý svet by mal byť jeden viac »

Španielsko, Barcelona, útok

Šoféra dodávky, ktorá útočila v Barcelone, zabili v Cambrils

18.08.2017 22:14

Šoférom dodávky, po ktorom španielski policajti intenzívne pátrali, bol 17-ročný Moussa Oukabir.

Venezuela, kríza, nepokoje, Nicolás Maduro

Nové ústavodarné zhromaždenie prevzalo právomoci parlamentu

18.08.2017 21:36

Novozvolené ústavodarné zhromaždenie vo Venezuele prevzalo v piatok právomoci opozíciou ovládaného parlamentu.

Milan Žitný

Žitný: Ak sú podmienky, útok sa stane kdekoľvek

18.08.2017 20:00

Teroristickým útokom na verejných priestranstvách sa nedá zabrániť, povedal v rozhovore pre Pravdu bezpečnostný analytik Milan Žitný v súvislosti s tragédiou v Barcelone.

Steve Bannon

Hlavný stratég Bieleho domu Steve Bannon končí vo svojej funkcii

18.08.2017 19:25, aktualizované: 20:41

Hlavný stratég Bieleho domu Steve Bannon končí vo svojej funkcii. Dohodol sa na tom so šéfom personálu Johnom Kellym.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 140
Celková čítanosť: 116715x
Priemerná čítanosť článkov: 834x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy