Založ si blog

Zrnká múdrosti

Autorom nasledujúcich myšlienok a citátov je Sully Prudhomme

Nie je najmúdrejší ten, kto pozná najviac právd, ale kto pozná tie najlepšie.

Keby sa bolo odjakživa verilo, že človek nie je slobodný, považovali by sme slobodu za najkrajší objav.

Nemôžeme byť skeptickí, lebo aj skeptik musí mať svoju mienku: nič nie je isté a každý názor sa buduje na báze toho, čo považujeme za pravdivé.

Nájsť pravdu znamená konštatovať; ale realizovať ju znamená tvoriť. Hľa, preto nám filozofia väčšmi približuje boha ako cnosť.

Hlboká myšlienka je záver, z ktorého sa dajú uhádnuť princípy; pochopíme ju teda iba zriedkavo, pretože málo poznáme princípy právd.

Skazenosť mravov ovládla reč. Keď nejaký tyran povie: „Chcem aby si urobil toto!“, mal by radšej povedať: „Želám si…“, lebo činnosť nejakého človeka nemôže byť determinovaná vôľou druhého a želanie sa začína tam, kde sa končí sféra činnosti. Želáme si vtedy, keď už nemôžeme chcieť, alebo ak naša vôľa podlieha prekážke. Rozkaz je iba oznámením želania, lebo ten, kto ho dostáva, drží článok reťaze, ktorou sa prenáša pánova vôľa na jeho vôľu. Keby roztrhol reťaz, potom by si pán mohol len želať a želanie je priznaním tyranovej bezmocnosti. Aj slovo moc sa takisto neprávom privlastňuje panovníkom, v skutočnosti sa moc nezlučuje s možnosťou prekážky. Nepoviete: „Môžem prejsť cez túto rieku“, ak nie ste presvedčený o pevnosti mosta, alebo ak to aj poviete, tak asi v zmysle: „Môže sa stať, že prejdem cez most.“ Tyran takisto nemá moc nad vôľou svojho ľudu, ale má šancu, že si ju získa. Napokon filozofi nazývajú slobodou schopnosť chcieť, a na tú sa tyrani neusilovali zaútočiť, šetriac si sily na to, aby sputnali inú slobodu – schopnosť konať.

Ľahkosť, ktorú má niekto v nohách, má iný v mysli. Je to rovnaká kvalita dvoch rôznych substancií, a predsa ju oceníme viac v prvej ako v druhej. Zdá sa, že svojou povahou si duša váži kvality, ktoré sama má a hodnotí ich tak, ako by ich hmota nevedela zhodnotiť. Je to vlastne nespravodlivé: lenže hodnota sa rodí zo slobody a duša je slobodná, a tak táto cnosť prýšti zo všetkých vlastností ako lesk slávneho mena na rodine. Vôľa zušľachťuje celú dušu ako rodinu otec.

Vo filozofii treba často dlho rozmýšľať, aby sme nakoniec prišli na naivné dohady.

Tvorba dokazuje boha, zdá sa s ním nezlúčiteľná.

Boh je to, čo mi chýba, aby som ho pochopil.

Pretože sa veci srdca nevysvetľujú, citliví ľudia sú vždy slabší vo filozofických debatách.

Kresťanská láska je najpoetickejšia zo všetkých cností: je to láska praktická bez vypočítavosti. A nebo?

Myslíme si, že žijeme, ale v skutočnosti nerobíme iné, len sa prácou bránime smrti. Správanie väčšiny ľudí by sa zdalo menej iracionálne, keby sme viac čítali filozofov.

Ak tvrdíte niečo za alebo proti v metafyzike, budete sa vždy opierať o autoritu nejakého veľkého filozofa; to môže utešiť len hlupákov.

Aké je skutočné trvanie určitého časového úseku, ktorý sa jedným zdá dlhý a druhým krátky?

Pascal a toľko ďalších, ktorí umreli v rozkvete génia! Ako príroda pohŕda ich dielom! Osudové zákony bezočivo požierajú najkrajšie výtvory slobodnej aktivity, totiž poznanie, získané vôľou geniálneho človeka.

Hanba im! Sláva nám!

24.03.2011

Hanba im! Sláva nám! Za druhej svetovej vojny bol slovenský štát spojencom Adolfa Hitlera. Slováci vypovedali vojnu USA. Z tých čias sa traduje anekdota: Dvaja slovenskí drotári sa o vypovedaní viac »

Kniha byliniek

23.03.2011

Autorom nasledujúcich textov je košický rodák Sándor Márai (1900 – 1989), maďarský publicista a spisovateľ. Vyšli pod názvom Kniha byliniek, Kalligram 2002, preložil Peter Macsovszky. O viac »

Šľak ma ide trafiť

22.03.2011

Šľak ma ide trafiť z chrumkavosti Šľak ma ide trafiť, keď niečo, čo má byť chrumkavé, nie je chrumkavé. Podľa mňa by malo byť na svete všetko chrumkané. Celý svet by mal byť jeden viac »

kyselina sírová, chemikálie, otrava, jed

Pri útoku kyselinou v Británii utrpelo vážne zranenia iba trojročné dieťa

22.07.2018 13:50

Polícia prípad vyšetruje ako "zámerný útok na trojročného chlapca". Motív útoku nebol bezprostredne známy.

utečenci, migranti, Grécko, Afganistan

V Bavorsku pri diaľnici našli skupinu 23 migrantov vrátane 9 detí

22.07.2018 13:28

V tom čase ilegálni prisťahovalci, ktorých tam zanechal zatiaľ neznámy kamionista, kráčali peši smerom na Regensburg.

znásilnenie. násilie, týraná žena,

Indonézanku znásilnil brat, dievča pôjde do väzenia za interrupciu

22.07.2018 13:10

Na súde vyšlo najavo, že od septembra bolo dievča znásilnené osemkrát. Jej bratovi vymerali dvojročný trest.

(typo - nepouzivat v orise) Plyn

Muška: Slovensko aj Ukrajina zostanú významnými prepravcami plynu z Ruska

22.07.2018 13:04

Tranzitnými krajinami pre plyn zostanú aj po roku 2019. Myslí si to ukrajinský veľvyslanec na Slovensku Jurij Muška.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 140
Celková čítanosť: 129117x
Priemerná čítanosť článkov: 922x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy