Založ si blog

Hanba im! Sláva nám!

Hanba im! Sláva nám!

Za druhej svetovej vojny bol slovenský štát spojencom Adolfa Hitlera. Slováci vypovedali vojnu USA. Z tých čias sa traduje anekdota: Dvaja slovenskí drotári sa o vypovedaní vojny Amerike dozvedeli vo Švajčirsku. Ihneď poslali vláde telegram: „Máme sa vrátiť domov, alebo máme udrieť zboku?“
Cítim vo vzduchu zrod nových vtipov. V jednom z nich sa ľud určite pohrá so slovom šesták vo vzťahu k americkému doláru. V inom sa pohrá so slovom demarš bude ho prekladať ako marš von! atď. Škoda že niet času na vymýšľanie vtipov. Treba sa naplno pripraviť na stráž slovenského jazyka. Zhŕknuť sa okolo Matice slovenskej a čakať na pokyny vojvodcov. Ak teraz neposlovenčíme všetko, čo sa poslovenčiť dá (a poslovenčiť sa dá pri troche dobrej vôle všetko na svete), možno budeme o sto rokov ľutovať. Všeličo sme prepásli. Tvrdošijne po našej krajine kolujú recepty na rôzne jedlá, namisto toho, aby kolovali jedlopisy (Terézia Vansová sa o to vo svojom časopise Dennica veľmi usilovala), tvrdošijne vravíme skadiaľ namiesto skiaď to právo? – premnožili sa nám cudzie slová auto, televízia, röntgen, ba podaktorí kozmopoliti používajú aj kolaps! Čaká nás fúra práce na národa roli jazykovej. Som optimista. Ak to Matica dobra zorganizuje a hermeticky uzavrie prívod cudzích slov do jazyka, budeme sa môcť pochváliť takou ľúbozvučnosťou, že nás budú počúvať s otvorenými ústami aj tí cudzinci, čo nám momentálne neprajú a organizujú vonku protislovenskú kampaň zy kampaňou. A kampaň za kampaňou sa valí – nad ňou stojí pevný snem na vysokom bralí. Príkladom by mal ísť práve pevný snem na vysokom bralí. V parlamentnej budove je viacero poschodí – hneď na prvom by mohla byť základná škola s vyučovacím jazykom slovenským. Čo by za to dali poslanci, keby mohli každý deň ráno precvičiť časovanie, sklonovanie, stupňovanie…? Darmo je, živiť sa rétorikou nie je med lízať. Nestačí základná slovná zásoba, treba pribrať aj zložené slová! Postupne aj tie najzložitejšia – OHĽADU-PLNOSŤ, PRÁCE-SCHOPNOSŤ, UMENIE ODÍSŤ a iné komplikované výrazy. Bolo by užitočné, keby sa žiaci – poslanci – naučili s chiťou naspamäť preambulu ústavy s tým, že by najprv slovo PREAMBULA poslovenčili. Dosť bolo preambúl! Dosť bolo konsenzov, lustrácií a tripartít! Nebudeme si ústa špúliť do privandrovaných slov! Pekne rovno a zreteľne budeme hovoriť, ako nám zobák narástol!
Ak sa i naďalej dáme rozptylovať nepodstatnými udalosťami, všelijakými únosmi, nedostatkom liekov, hádkami medzi policajtmi a súdnictvom, ako aj neustálymi organizovanými návštevami cudzích diplomatov (najpodozrivejší sú Španieli!) a nepostrážime si to najpodstatnejšie – návody na používanie importovaného kakaa, francúzskych polievok a titulky do českých filmov, a to všetko po slovensky! – budú nami potomkovia právom opovrhovať. Niektorí z nás sa správajú tak, ako keby po nás mala prísť POTUPA. Musíme im v tom zabrániť, aj keby tu nezostal kameň na kameni! Veď stavebníctvo už potom dáme do poriadku – čo si doma zbúrame, to si doma znovu postavíme. Hlavná vec, aby murári hovorili čistou slovenčinou! Teraz počúvam, že podaktorí medzi sebou hovoria aj po ukrajinsky. Čo už to budú za domy, ktoré postavia?
Odhoďme všetky zbytočnosti a venujme sa rodnej gramatike! Keby každý nosil pri sebe šlabikár, inak by sme pôsobili na zahraničie. Číňania nosili všetci pri sebe svoje maocetungovské pravidlá, a aký dokonalý poriadok tam zavládol! Aj tisíc rokov bude trvať, kým im ho niekto naruší. A to sa so mnou nehádajte – oni majú zložitejšiu abecedu ako my! Už ste niekedy v živote nazreli do čínskeho slovníka? No tak potom, čo sa nadrapujete? Ponorte sa radšej do našej gramatiky a uvidíte, akú duševnú rovnováhu získate. V tejto oblasti sa nám môže akákoľvek blahosklonnosť k jedincovi kruto vypomstiť. Sú ešte poslanci, ktorí síce politiku majú v malíčku, ale v gramatike plávajú. Bodaj by to bolo radšej naopak! Vypovedanú stranu môžete premenovať, všeličo popodpisovať a do politiky sa vrátiť, ale vypovedané slovo do úst ani tromi pármi koní späť nevtiahnete. A keď je ešte vypovedané nesprávnou slovenčinou, stratíte aj kredit! Mimochodom, aj slovo kredit by sme už konečne mali nahradiť niečím našským! Stavím sa, že slovkom kredit sa oháňajú organizované protislovenské skupiny v zahraničí len preto, aby nás mohli zdiskreditovať. Hanba im! Sláva nám!

Zdroj: Július Satinský: Listy z onoho sveta, IKAR 2007
————————————————————-

Kniha byliniek

23.03.2011

Autorom nasledujúcich textov je košický rodák Sándor Márai (1900 – 1989), maďarský publicista a spisovateľ. Vyšli pod názvom Kniha byliniek, Kalligram 2002, preložil Peter Macsovszky. O viac »

Šľak ma ide trafiť

22.03.2011

Šľak ma ide trafiť z chrumkavosti Šľak ma ide trafiť, keď niečo, čo má byť chrumkavé, nie je chrumkavé. Podľa mňa by malo byť na svete všetko chrumkané. Celý svet by mal byť jeden viac »

Zrnká múdrosti

21.03.2011

Autorom nasledujúcich myšlienok a citátov je Sully Prudhomme. Veľa ľudí hľadá strednú cestu medzi štedrosťou a sebectvom, aby sa tak zbavili povinnosti obetovať sa, ale nemuseli odmietnuť. viac »

Pawoł Adamowicz, smrť, demonštranti

V Poľsku po vražde starostu idú po štváčoch

15.01.2019 22:17

Už v pondelok polícia zadržala troch mužov, ktorí po útoku na Adamowicza vyzývali na ďalšie vraždy.

Mario Draghi

Šéfa ECB sklamal výkon eurozóny

15.01.2019 21:13

Ekonomika eurozóny sa spomaľuje viac, než sa očakávalo, a stále potrebuje výraznú podporu od ECB, uviedol jej šéf Mario Draghi.

Milan Žitný

Žitný: Komunikácia Aleny Zs. bola prípravou na vydieranie

15.01.2019 20:00

Podľa Žitného má zverejňovanie mien ľudí, ktorí boli s obvinenou v kontakte, politický rozmer.

Francúzsko, paríž, výbuch plynu, hasiči

Útok na hotel v Nairobi si vyžiadal najmenej päť obetí

15.01.2019 19:50

Nemocnice žiadajú občanov o darovanie krvi.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 140
Celková čítanosť: 136418x
Priemerná čítanosť článkov: 974x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy