Založ si blog

Šľak ma ide trafiť

Šľak ma ide trafiť z citosloviec

Každý si ich používa, ako chce! Citoslovcia sú slovcia plné citu: napríklad FUJ. Odjakživa som používal FUJ, keď som pocítil k niečomu odpor: k trusu, k zločinu, k paradajkovej polievke s písmenkami alebo k jedovatej zmiji…
Ale keď som sa započúval do fujovania iných ľudí, zistil som, že nie každý vyjadruje citoslovcom FUJ odpor. Niekto si v horúcom lete grgne zo studeného piva v orosenom pohári a keď sa napije – vyjde z neho vzdych: „Fuj, to je dobré!“ Alebo môj priateľ dr.Štupel vzdychá pri čučoriedkach: „Fuj, ale si mi dala!“ Iný vykríkne pri úľaku: „Fuj, či som sa preľakol! Skoro ma zrádnik uchytil!“ Tých FUJOV okolo mňa – okrem môjho FUJA – je veľa. Takže ak slovník vysvetľuje citoslovce FUJ ako citoslovce odporu, nemá pravdu, ani len polopravdu. Možno len takú šestnástinku z pravdy. A keď vám niekto šestnástinku z pravdy vydáva za celú pravdu – niečo nie je v poriadku. Usiluje sa o svoju pravdu a ostatným ich šestnástinky chce uprieť. Skiaď to právo? Či si ho on dal?
Aj moje obľúbené citoslovce FÍHA, po ktorom ja vždy aj zahvízdam, aby bolo každému jasné, že som prekvapený, používajú iní ľudia pri iných príležitostiach, ako je prekvapenie. Ja keď uvidím pekné bikiny na peknej čučoriedke, vyjde zo mňa prekvapivý vzdych: „Fíha!“ (+hvizd) – akože neverím vlastným očiam a či je to vôbec možné? Ale podaktorý sedí v krčme, potom zvolá: „Pán hlavný platím!“ Siahne do kešene a vyjde z neho: „Fíha, kešeň je prázdna. Zabou som si doma peniaze!“ A čašníkovi od zlosti až zle príde.
Nie je to s používaním citosloviec také jednoduché, ako si myslíte. Poviete hapčí, keď kýchnete, prípadne a dva – trikrát hapčí a v Bulharsku vám prinesú čvevabčiči, lebo vás zle rozumeli. Na Záhorí mačka nevraví MŇAU, ale MNÉU, v Trnave MNAF!
Veľmi zaužívané je citoslovce NONONO. Niektorí nevedia prestať, keď sa ním vyhrážajú: NONONONONONONO! Ale niektorí vyjadrujú tým NONONO bezradnosť. Opýtajte sa takého človeka: „A dali by ste za ten klobúk stovku?“ A on na to „Nó…nó…nó…čo ja viem…“, nevie sa rozhodnúť. A keď začnete nonókať vo Francúzsku, nikde vám nič nedajú. Nosové francúzske NO je zápor.
Ani v Japonsku nie je no citoslovce. Tam to nie je ani len zápor. Tam je to druh divadelného predstavenia. Ako je u nás opereta, muzikál alebo činohra, v Tokiu majú NO divadlo. Mrmlú si, vystrkujú namaľované nechtiská, grúlia očami, poskakujú a Japonci v hľadisku plačú ako diví.
Rozmýšľal som, z čoho vzniklo slovo puška – strelná zbraň. Je to spotvorenina citoslovca PUF! Lebo keď puška vystrelí, urobí PUF! Takže správne by malo byť pufka. Strelná zbraň, ktorá robí PUF. Ale začnite hovoriť pufka. „Mám doma dve pufky… pufný prach“ – hneď si všetci budú myslieť, že vám chýbajú predné zuby!
Aj BUBUBU, ktorým niekoho chceme postrašiť, má rôzne odtiene. U jachtavých je to rozbeh do vety: BUBUBUde, ako nebolo! Niektoré manželky prezývajú svojich manželov BUBUBU alebo jednoducho BUBU, v intímnych chvíľach BUBUŠKO…
Ajajajajaj, dáko som sa rozkecal. Počujete? Ja hovorím ajajajaj, keď mám obavy. Niekto hovorí to isté, keď si poreže prst – hľadí na ranu a jajká AJAJAJAJ… Na futbale sú fanúšikovia, ktorí na tribúne kričia AJAJAJAJ, keď ich futbalista sklame a netrafí bránu súpera, jedným slovom zluftuje!
Šľak ma ide trafiť z našej nejednotnosti. Každý si používa JAJ, JUJ, FUJ, BUM alebo BÁC ako chce. Najvyžší čas, že sa to chystá spisovateľ Ferko napraviť. Juj, ale nám odľahne!

Zdroj: Július Satinský: Šľak ma ide trafiť, HEVI 1997
——————————————————————

Hanba im! Sláva nám!

24.03.2011

Hanba im! Sláva nám! Za druhej svetovej vojny bol slovenský štát spojencom Adolfa Hitlera. Slováci vypovedali vojnu USA. Z tých čias sa traduje anekdota: Dvaja slovenskí drotári sa o vypovedaní viac »

Kniha byliniek

23.03.2011

Autorom nasledujúcich textov je košický rodák Sándor Márai (1900 – 1989), maďarský publicista a spisovateľ. Vyšli pod názvom Kniha byliniek, Kalligram 2002, preložil Peter Macsovszky. O viac »

Šľak ma ide trafiť

22.03.2011

Šľak ma ide trafiť z chrumkavosti Šľak ma ide trafiť, keď niečo, čo má byť chrumkavé, nie je chrumkavé. Podľa mňa by malo byť na svete všetko chrumkané. Celý svet by mal byť jeden viac »

kataster, katastralny urad,

Kataster na jeseň rozšíri online služby

23.07.2018 13:00

Od októbra by sa mal kataster ešte výraznejšie priblížiť ľuďom. Od počítača, teda bez osobnej návštevy úradu a poplatkov, by sme toho mali vybaviť viac ako doteraz.

lekár očkovanie, vakcína, kliešte

Čínsku verejnosť pobúrila kauza chybných vakcín

23.07.2018 12:57

Spoločnosť Changsheng pri vakcíne proti besnote falzifikovala záznamy o výrobe a kontrole produktu a svojvoľne zmenila kritériá výrobného procesu.

alergia, nádcha, prechladnutie

Za nekosenie pozemkov s inváznymi rastlinami hrozia vysoké pokuty

23.07.2018 12:50

Momentálne je na zozname inváznych rastlín sedem bylín a štyri dreviny.

švédsko, požiar, les

Počet lesných požiarov vo Švédsku klesol na 27

23.07.2018 12:44

Na základe minulých skúseností sa očakáva, že v dôsledku stúpania teploty môžu vypuknúť nové požiare.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 140
Celková čítanosť: 129143x
Priemerná čítanosť článkov: 922x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy