Autorom nasledujúcich myšlienok a citátov je Sully Prudhomme
Nie je najmúdrejší ten, kto pozná najviac právd, ale kto pozná tie najlepšie.
Keby sa bolo odjakživa verilo, že človek nie je slobodný, považovali by sme slobodu za najkrajší objav.
Nemôžeme byť skeptickí, lebo aj skeptik musí mať svoju mienku: nič nie je isté a každý názor sa buduje na báze toho, čo považujeme za pravdivé.
Nájsť pravdu znamená konštatovať; ale realizovať ju znamená tvoriť. Hľa, preto nám filozofia väčšmi približuje boha ako cnosť.
Hlboká myšlienka je záver, z ktorého sa dajú uhádnuť princípy; pochopíme ju teda iba zriedkavo, pretože málo poznáme princípy právd.
Skazenosť mravov ovládla reč. Keď nejaký tyran povie: „Chcem aby si urobil toto!“, mal by radšej povedať: „Želám si…“, lebo činnosť nejakého človeka nemôže byť determinovaná vôľou druhého a želanie sa začína tam, kde sa končí sféra činnosti. Želáme si vtedy, keď už nemôžeme chcieť, alebo ak naša vôľa podlieha prekážke. Rozkaz je iba oznámením želania, lebo ten, kto ho dostáva, drží článok reťaze, ktorou sa prenáša pánova vôľa na jeho vôľu. Keby roztrhol reťaz, potom by si pán mohol len želať a želanie je priznaním tyranovej bezmocnosti. Aj slovo moc sa takisto neprávom privlastňuje panovníkom, v skutočnosti sa moc nezlučuje s možnosťou prekážky. Nepoviete: „Môžem prejsť cez túto rieku“, ak nie ste presvedčený o pevnosti mosta, alebo ak to aj poviete, tak asi v zmysle: „Môže sa stať, že prejdem cez most.“ Tyran takisto nemá moc nad vôľou svojho ľudu, ale má šancu, že si ju získa. Napokon filozofi nazývajú slobodou schopnosť chcieť, a na tú sa tyrani neusilovali zaútočiť, šetriac si sily na to, aby sputnali inú slobodu – schopnosť konať.
Ľahkosť, ktorú má niekto v nohách, má iný v mysli. Je to rovnaká kvalita dvoch rôznych substancií, a predsa ju oceníme viac v prvej ako v druhej. Zdá sa, že svojou povahou si duša váži kvality, ktoré sama má a hodnotí ich tak, ako by ich hmota nevedela zhodnotiť. Je to vlastne nespravodlivé: lenže hodnota sa rodí zo slobody a duša je slobodná, a tak táto cnosť prýšti zo všetkých vlastností ako lesk slávneho mena na rodine. Vôľa zušľachťuje celú dušu ako rodinu otec.
Vo filozofii treba často dlho rozmýšľať, aby sme nakoniec prišli na naivné dohady.
Tvorba dokazuje boha, zdá sa s ním nezlúčiteľná.
Boh je to, čo mi chýba, aby som ho pochopil.
Pretože sa veci srdca nevysvetľujú, citliví ľudia sú vždy slabší vo filozofických debatách.
Kresťanská láska je najpoetickejšia zo všetkých cností: je to láska praktická bez vypočítavosti. A nebo?
Myslíme si, že žijeme, ale v skutočnosti nerobíme iné, len sa prácou bránime smrti. Správanie väčšiny ľudí by sa zdalo menej iracionálne, keby sme viac čítali filozofov.
Ak tvrdíte niečo za alebo proti v metafyzike, budete sa vždy opierať o autoritu nejakého veľkého filozofa; to môže utešiť len hlupákov.
Aké je skutočné trvanie určitého časového úseku, ktorý sa jedným zdá dlhý a druhým krátky?
Pascal a toľko ďalších, ktorí umreli v rozkvete génia! Ako príroda pohŕda ich dielom! Osudové zákony bezočivo požierajú najkrajšie výtvory slobodnej aktivity, totiž poznanie, získané vôľou geniálneho človeka.
Celá debata | RSS tejto debaty